MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Wielunia i radni złożyli ślubowanie. Godszling-Graczyk szefową rady, Kulicki i Wojtuniak zastępcami

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Na pierwszej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu burmistrz Paweł Okrasa i radni złożyli ślubowanie. Wybrano też prezydium rady. Jej przewodniczącą została Justyna Godszling-Graczyk, a zastępcami Tomasz Kulicki i Radosław Wojtuniak. Wszyscy zostali wybrani zdecydowaną większością głosów, co mimo, że głosowanie było tajne może już obrazować rozkład sił w nowej radzie. Zarówno na stanowisko przewodniczącego rady, jak i zastępcy zgłaszano w trakcie obrad kandydatury Marcina Topora i Bogny Kanickiej - Parnowskiej, jednak oboje nie znaleźli poparcia większości radnych. To oznacza, że w prezydium rady nie znalazł się ani radny, który uzyskał największą liczbę głosów w wyborach samorządowych, ani reprezentantka KW Łączy Nas Wieluń, czyli komitetu, który obok PiS wprowadził największą liczbę radnych.

Spis treści

Za nami pierwsza w nowej kadencji 2024 - 2029 sesja Rady Miejskiej w Wieluniu. Obrady, do czasu wyboru przewodniczącego na pierwszych sesja prowadzi przewodniczący senior. W Wieluniu ta rola przypadła we wtorek 7 maja Andrzejowi Gęsiakowi.

Paweł Okrasa: Deklaruję, tak jak wszystkim państwu przed jeszcze tą sesją deklarowałem, że moja dłoń jest do państwa wyciągnięta jako dłoń do współpracy

W trakcie obrad burmistrz Wielunia Paweł Okrasa i radni złożyli ślubowanie. Burmistrz w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim wyborcom, którzy wzięli czynny udział w wyborach samorządowych i oddali głos na kandydatów na burmistrza, jak i radnych. Okrasa podziękował także swoim rywalom w walce o fotel burmistrza i zapewnił, że jest gotów do współpracy z nową Radą Miejską.

Pomimo, że jest to moje trzecie bezpośrednie wybranie na urząd burmistrza nie ma we mnie triumfalizmu. Jest we mnie duża pokora i duża motywacja. Wiem także, jak wielka ciąży na mnie odpowiedzialność, która na moje barki złożyli mieszkańcy gminy Wieluń - mówił Paweł Okrasa - w sposób szczególny chciałem złożyć gratulacje państwu radnym. Tym nowym, którzy po raz pierwszy zagoszczą i będą obradować w sali 101, ale tez tym, którzy już wielokrotnie na tej sali pracowali, służyli społeczeństwu i po raz kolejny otrzymali mandat społecznego zaufania. Szanowni państwo, w dniu 7 maja 2024 roku otwiera się nowy rozdział księgi pod tytułem dzieje Wielunia w latach 2024 - 2029. Deklaruję, tak jak wszystkim państwu przed jeszcze tą sesją deklarowałem, że moja dłoń jest do państwa wyciągnięta jako dłoń do współpracy, aby ta kadencja była kadencją współpracy, a nie kadencją kolizji- zapewniał burmistrz.

W prezydium rady przedstawiciele PiS, KW i PG

Po ślubowaniu i przemówieniu burmistrza przyszedł czas na wybór prezydium Rady Miejskiej w Wieluniu. Tą decyzję radni podejmują w głosowaniu tajnym, po wcześniejszym zgłoszeniu kandydatur. Na pierwszej w nowej kadencji sesji o funkcje przewodniczącego rady ubiegały się trzy osoby (w nawiasach za nazwiskami kandydatów informujemy, z jakiego komitetu startowali oni do rady).

Radny Paweł Walczybok zgłosił kandydaturę Bogny Kanickiej - Parnowskiej (Łączy Nas Wieluń), Tomasz Akulicz kandydaturę Justyny Godszling-Graczyk (Prawo i Sprawiedliwość), a Bartłomiej Panek Marcina Topora (Trzecia Droga). Decyzją większości radnych przewodniczącą została Justyna Godszling - Graczyk, która otrzymała 13 głosów "za". Bogna Kanicka - Parnowska otrzymała 4 głosy "za", a Marcin Topór 2 głosy "za".

Na wiceprzewodniczących zgłoszono z kolei cztery kandydatury. Wojciech Krzemiński zgłosił Tomasza Kulickiego (Koalicja Wieluńska), Robert Kaja Radosława Wojtuniaka (Przyjazna Gmina), Bogna Kanicka-Parnowska Marcina Topora (TD), a Paweł Walczybok Kanicką - Parnowską. Zarówno Kulicki, jak i Wojtuniak otrzymali po 14 głosów "za" i to oni zostali wiceprzewodniczącymi rady.

Marin Topór otrzymał 6 głosów "za", a Bogna Kanicka - Parnowska 5. Decyzją większości rady w prezydium znaleźli się więc przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, które wywalczyło 5 mandatów w radzie, Koalicji Wieluńskiej, która zdobyła dwa mandaty i Przyjaznej Gminy - 3 mandaty. Swojego przedstawiciela nie ma więc Łączy Nas Wieluń, choć stowarzyszenie ma w radzie obok PiS najwięcej mandatów - 5. Miejsca w prezydium zabrakło też dla Marcina Topora, radnego, który zdobył najwyższą liczbę głosów spośród wszystkich nowych radnych (357, drugi Tomasz Kulicki zdobył ich 296), a którego najpierw zgłosił radny z Trzeciej Drogi, a później przedstawicielka Łączy Nas Wieluń.

Swojego przedstawiciela w prezydium nie ma też Obywatelski Wieluń, który wprowadził trzech radnych oraz Wspólnota Ziemi Wieluńskiej, z listy której mandat wywalczył jeden radny. Przedstawiciele obu komitetów nie zgłaszali jednak swoich kandydatów.

Mimo, że wybory członków prezydium rady są tajne, to jednak ich wyniki pokazują, jak przedstawia się obecnie rozkład sił w nowej Radzie Miejskiej w Wieluniu. W pierwszej sesji udział wzięło 20 radnych.

Burmistrz Wielunia i radni złożyli ślubowanie. Godszling-Gra...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto