Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak zmienia się otoczenie uniejowskiej kolegiaty! Zobacz, jak wyglądały barokowe mury świątynii [DUŻO ZDJĘĆ]

Redakcja
Kończą się prace porządkowe wokół uniejowskiej kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Zniknęła część ogrodzeń i zniszczonych murów. Odnowiono zabytkowe ogrodzenie i chodniki wokół świątyni. Podczas robót dokonano kolejnego historycznego odkrycia. Prace mają zakończyć się do końca tego miesiąca. (Zobacz na zdjęciach, jak zmieniało się otoczenie kolegiaty)

Prace związane z porządkowaniem terenu wokół kolegiaty pw. Wniebowzięcia NMP przyniosły sporo ciekawych odkryć.

Historyczne odkrycia

W połowie lutego odnaleziono XIII-wieczną pieczęć bulli papieskiej papieża Aleksandra IV, grosz praski i średniowieczny grot od strzały. Podczas prac związanych z porządkowaniem ogrodzenia odnaleziono fragmenty historycznego muru Kolegiaty z epoki baroku.

- Do tej pory, w ramach zadania zdemontowano m.in. frontowy mur z białego kamienia wapiennego, biegnącego wzdłuż ul. Kościelnickiej i Placu Kolegiackiego (do dzwonnicy). Pozwoliło to odkryć fragmenty historycznego ogrodzenia Kolegiaty sięgającego epoki baroku - informują urzędnicy. - Po wykonaniu pomiarów i sporządzeniu dokumentacji archeologicznej, Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na rozbiórkę starego muru w miejscach, gdzie występują przewyższenia. Budowlańcy, nie tracąc czasu – natychmiast po uzyskaniu wytycznych konserwatora, zabrali się do skucia nadmiaru materiału w krańcowych odcinkach parkanu, czyli przy bramie wjazdowej na teren podwórza plebanii z jednej strony oraz przy neobarokowej dzwonnicy z drugiej.

Prace trwają

Jak informują urzędnicy z uniejowskiego magistratu, trwa wymiana płyt chodnikowych wokół budynku świątyni. Od strony plebanii ścieżki są już prawie gotowe, teraz prace skupiają się na porządkowaniu terenu od strony rynku.
Równolegle z tymi pracami trwa montaż podziemnego systemu nawadniania trawników i nasadzeń roślinnych, które powstaną w okolicy kolegiaty.

(Zobacz na zdjęciach, jak zmieniało się otoczenie kolegiaty)

Do prac, które można uznać za wykonane, zalicza się renowacja historycznego ogrodzenia za Kolegiatą – informują urzędnicy UM w Uniejowie. - W miejscach najdotkliwiej uszkodzonych skuto stare tynki i uzupełniono ubytki. Pracownicy, po przeprowadzeniu rewitalizacji oryginalnego budulca, zakonserwowali całość, zapewniając zabytkowej części parkanu trwałość pod względem technicznym i estetycznym. 

Ile to kosztuje?

Prace związane z porządkowaniem terenu wokół kolegiaty rozpoczęły się w styczniu tego roku. Przedsięwzięcie o wartości blisko 1,5 mln zł otrzymało wsparcie unijne z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ze środków PROW na lata 2014-2020), a skomplikowany projekt, obejmujący obszar o powierzchni przeszło 5 tys. m kw,  wymagał zaangażowania aż 5-ciu wykonawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poddebice.naszemiasto.pl Nasze Miasto