Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgierskie pogotowie wzywa pomocy

Marcin Bereszczyński
Czy niebawem ze Zgierza zniknie część karetek pogotowia?
Czy niebawem ze Zgierza zniknie część karetek pogotowia? Piotr Krzyzanowski
Zgierscy radni są przeciwni planom zmniejszenia liczby karetek pogotowia w swoim mieście. Dotarli do roboczych wersji opracowań wojewody, które mówią, że od 1 lipca z czterech zespołów karetek pozostanie tylko jeden - i to nie specjalistyczny, a podstawowy. W dodatku będzie obsługiwał nie tylko Zgierz, ale i okoliczne gminy. Na radnych i mieszkańców padł strach.

"Pozostawienie jednego zespołu podstawowego dla miasta Zgierza, gminy Zgierz oraz gminy i miasta Ozorkowa, a także gminy Parzęczew spowoduje kompletną niewydolność systemu ratownictwa medycznego. Wydłuży też czas dotarcia zespołu do pacjentów w stanie zagrożenia życia" - czytamy w uchwale Rady Miasta Zgierza.

Obecnie aż sześć zespołów ratownictwa medycznego obsługuje powiat zgierski. Na terenie gminy i miasta Zgierza są cztery karetki. Jedna specjalistyczna, pozostałe - podstawowe. Jak to będzie działać po zmianach przygotowywanych przez wydział bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego?

- Strach jest niepotrzebny, bo nie ma jeszcze ostatecznych rozwiązań. Wyciekła robocza wersja, która już wielokrotnie była zmieniana - uspokaja Jacek Raczyński, dyrektor tego wydziału w Urzędzie Wojewódzkim. Raczyński twierdzi, że zbyt wcześnie, aby mówić o konkretnej liczbie karetek, jakie działać mają w powiecie zgierskim. W tym tygodniu światło dzienne ujrzy nowy projekt, który przedstawiony zostanie do konsultacji z samorządami i środowiskiem służby zdrowia. Na debatę będzie 14 dni.

Prace nad korektą w planie działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla Województwa Łódzkiego na lata 2009-2011 to skutek rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia. Cel jest szczytny, bo reforma systemu ma spowodować, że karetki szybciej dotrą do osób wzywających pomocy. W Polsce jedna karetka przypada na 33 tys. mieszkańców. W Łódzkiem jest lepiej, bo na 26 tys. osób. Nie jest to jednak zestawienie miarodajne, bo są rejony, gdzie karetka obsługuje kilkanaście tysięcy mieszkańców, a w innym miejscu przypada na kilkadziesiąt tysięcy. - Nie można rozpatrywać liczby karetek przypadających na mieszkańca w takim miejscu, jak okolice Zgierza, gdzie krzyżują się drogi krajowe, a wkrótce też autostrady - uważa Dorota Jankiewicz, rzeczniczka zgierskiego ratusza.

Jacek Raczyński zapewnia, że liczba mieszkańców nie jest najważniejszym kryterium, bo brane są pod uwagę inne czynniki: węzły komunikacyjne, centra logistyczne, szlaki kolejowe czy lotniska.

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi nie chce komentować projektu, którego oficjalnie jeszcze nie ma. Danuta Szymczykiewicz, rzeczniczka pogotowia, jest jednak zdania, że dla powiatu zgierskiego lepiej byłoby dołożyć jeszcze jeden zespół ratownictwa medycznego niż redukować obecny stan.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto