Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgierski basen w zabytkowej łaźni czeka z utęsknieniem na amatorów kąpieli

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Zawody pływackie w zgierskiej łaźni w latach 30. ub. wieku
Zawody pływackie w zgierskiej łaźni w latach 30. ub. wieku
Był to obiekt niezwykle nowoczesny, z pierwszym w województwie łódzkim krytym basenem i 16 wannami oraz kilkoma natryskami i pralnią ubrań. Dzięki zawartości borowin w wodzie zgierska łaźnia pełniła także rolę leczniczą...

Przecudniej urody kameralny basen w zabytkowej łaźni miejskiej w Zgierzu jest niestety niedostępny dla amatorów kąpieli, ze względu na obostrzenia wprowadzone przez rząd z powodu pandemii koronawirusa. Jest jednak pewna szansa, że zostaną one zluzowane i obiekt zostanie otwarty 15 lutego. Warto tu przyjechać, bo to jedyny w swoim rodzaju basen, który można nazwać dziełem sztuki.

Zgierską łaźnię miejską wraz z basenem zbudowano w 1929 roku dzięki składkom mieszkańców Zgierza oraz pożyczce zaciągniętej w USA. Jak na tamte czasy był to obiekt niezwykle nowoczesny, z pierwszym w województwie łódzkim krytym basenem i 16 wannami oraz kilkoma natryskami i pralnią ubrań. Dzięki zawartości borowin w wodzie zgierska łaźnia pełniła także rolę leczniczą. Zaprojektował ją polski architekt Władysław Horodecki. Drugi taki obiekt, tyle że nieco większy, został zbudowany w Kijowie. Także zaprojektował go Horodecki.

Basen i łaźnia miejska należą do najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Przed wojną olśniewały nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi (m.in. żeliwnymi rurociągami uszczelnianymi ołowiem). Do dziś budowla zachwyca pięknym wnętrzem (kręcono tu m.in. filmy "Limuzyna Daimler Benz" i "Trójkąt bermudzki" oraz wiele etiud i teledysków), a urządzenia pochodzące z początku XX w. działają do dziś bez zarzutu.

Do zgierskiej łaźni jeszcze w latach 60. w soboty ustawiały się kolejki w celu zażycia kąpieli w wannach i pod prysznicem. Ludzie chętnie korzystali też z rekreacji w basenie oraz z okładów borowinowych.

Dzięki swej zachowanej niemal w niezmienionym kształcie od nowości niepowtarzalnej architekturze (przeszklony dach, kamienne schody, drewniane przebieralnie) łaźnię chętnie odwiedzają ludzie nie tylko ze Zgierza, ale z całej Polski. Odbywało się tu również wiele sesji fotograficznych, także dla Playboya.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto