Wypowiedzenie za porozumieniem stron, czyli najkorzystniejsze rozwiązanie umowy o pracę

Materiał informacyjny GoWork.pl
Zakończenie współpracy z bieżącym pracodawcą, nie zawsze musi mieć burzliwy przebieg. Choć w wielu przypadkach rozwiązanie umowy o pracę jest przez jedną ze stron niechciane, to w niektórych sytuacjach może to być wyłącznie wynikiem dojrzałych decyzji, z którymi obie strony się zgadzają. Nie trzeba wówczas honorować żadnych przewidzianych prawem okresów wypowiedzeń.

Czym jest wypowiedzenie za porozumieniem stron? W jakich sytuacjach może ono być przydatne? Jakie są inne rodzaje wypowiedzenia i jakie warunki muszą spełnić obie strony? Gdzie najłatwiej znajdziesz zatrudnienie na podstawie umowy o pracę? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Rozwiązanie umowy o pracę – rodzaje i warunki

Łączący nas z pracodawcą stosunek pracy nie jest wieczny, jednak warunki w jakich może on ustać, są ściśle regulowane przez zapisy ustaw, a także zapisy umowy, które swego źródła również szukać muszą w Kodeksie Pracy i przepisach pokrewnych. Istnieje kilka sposobów rozwiązania umowy o pracę – we wszystkich przypadkach trzeba spełniać określone warunki.

Jednym z najbardziej oczywistych powodów rozwiązania umowy jest jej wygaśnięcie, czyli upływ terminu, na jaki została zawarta. Zasadniczo, jest to jedyna z opcji, w której żadna ze stron nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Niemniej, taki rodzaj rozwiązania umowy będzie niemożliwy w sytuacji, w której podpisana została umowa o pracę na czas nieokreślony.

Wówczas rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić poprzez złożenie przez jedną ze stron wypowiedzenia na ręce drugiej. Bez względu na to kto składa wypowiedzenie, obowiązywać będą przewidziane prawem okresy ochronne, których długość uzależniona jest od stażu pracy pracownika w danej firmie i wygląda następująco:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Zdecydowanie najbardziej drastyczną formą wypowiedzenia jest zwolnienie dyscyplinarne, które pracodawca może wręczyć pracownikowi w niektórych okolicznościach – rozumiemy przez nie przede wszystkim sytuacje, w których doszło do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Wówczas wszelkie okresy wypowiedzenia są pomijane, a rozwiązanie umowy ma skutek natychmiastowy.

Na czym polega wypowiedzenie za porozumieniem stron?

Swego rodzaju alternatywą dla powyższych rodzajów zerwania stosunku pracy, może być wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron. W takiej sytuacji najistotniejsza jest wola pracodawcy i pracownika, którzy z różnych przyczyn mogą być skorzy do natychmiastowego pożegnania się ze sobą w zgodzie, lub określenia innych warunków wypowiedzenia umowy.

Jak można wykoncypować z powyższej wzmianki, wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron, charakteryzuje się dość dużą dowolnością w ustalaniu warunków zakończenia współpracy. Najczęściej strony zgadzają się na pominięcie okresu wypowiedzenia w przypadku, w którym zamiast chronić interesy pracownika i pracodawcy okazałby się on po prostu uciążliwy.

Aby wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron było możliwe, wystarczy wolna wola pracodawcy i pracownika w ramach wypracowania określonego konsensusu. Porozumienie stron stosuje się najczęściej w sytuacji, w której dalsza praca zatrudnionego jest niemożliwa z przyczyn losowych, lub osoba zatrudniona na podstawie umowy na okres próbny jest świadoma faktu, że nie spełnia oczekiwań pracodawcy.

Zatrudnienie na umowę o pracę – gdzie szukać?

Bez względu na to, czy posiadasz aktualnie stałą pracę i zastanawiasz się nad jej zmianą, czy też dopiero poszukujesz odpowiedniego dla siebie miejsca na rynku pracy, będziesz musiał wreszcie zdecydować się na pierwszy krok. Zdecydowanie największą efektywnością w tej materii odznaczają się rozmaite serwisy internetowe, takie, jak na przykład GoWork, które nie bez przyczyny stanowią pierwszy wybór pracodawców i pracowników, gdy zależy im na szybkim nawiązaniu wartościowej współpracy.

Najnowsze ogłoszenia o pracę w Łodzi znajdziesz tutaj: www.gowork.pl/praca/lodz. Jeżeli zależy Ci na zatrudnieniu w innych okolicach, to nie uświadczysz żadnych problemów w zmianie lokalizacji, zawsze mogąc cieszyć się bogatą bazą intratnych ofert.

Alternatywę mogą stanowić również wszelkiego rodzaju agencje zatrudnienia tymczasowego, lub powiatowy urząd pracy, jednak trzeba szczerze przyznać, że w obliczu efektywności oferowanej przez internetowe portale, nie powinny to być metody pierwszego wyboru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto