Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobótka – historia i zabytki miasta pod świętą górą Słowian. Co zobaczyć w Sobótce i idąc na Ślężę?

OPRAC.:
Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Sobótka, malowniczo położona u stóp najwyższego szczytu Masywu Ślęży i Przedgórza Sudeckiego, to miejsce o bogatej historii i niezwykłym znaczeniu kulturowym. Historia miasta Sobótka sięga średniowiecza, a osada powstała przy dawnej drodze prowadzącej z Wrocławia na szczyt Ślęży.

Spis treści

Sobótka – historia i zabytki miasta

Historia miasta Sobótka sięga średniowiecza, kiedy to istniała osada na drodze prowadzącej z Wrocławia na Ślężę. W 1254 roku książę Henryk III Biały wydał przywilej lokacyjny, który nadał miejscowości prawa miejskie. W XV wieku Sobótka stała się popularnym miejscem leczniczym dzięki źródłom wód mineralnych, które uznawano za korzystne dla zdrowia. Rozpoczęto wówczas rozbudowę uzdrowiska, co przyciągało wielu kuracjuszy.

Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zabytki miasta Sobótka:

  1. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – zbudowany w XIII wieku w stylu gotyckim, z elementami barokowymi. Wnętrze kościoła kryje liczne zabytki, w tym m.in. XVIII-wieczne organy.
  2. Baszta Strażnicza – XIV-wieczna baszta, która dawniej stanowiła część miejskich fortyfikacji. Obecnie pełni funkcję punktu widokowego.

Góra Ślęża

Ślęża to najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego wznoszący się na wysokość 718 m n.p.m. Jest jednym z popularniejszych celów wycieczek turystycznych w okolicach Wrocławia. Na szczycie Ślęży miały miejsce obrzędy związane z kultem Słowian.

Zabytki na Ślęży:

  • Kaplica pw. św. Anny – barokowa kaplica, wzniesiona w XVII wieku, położona na szczycie Ślęży. Kaplica stanowi ważny element sakralny regionu.
  • Wieża widokowa na Ślęży – drewniana konstrukcja wzniesiona w XIX wieku, z której można podziwiać panoramę okolicznych terenów.
  • Rezerwat przyrody „Skałki Sobóckie” – na stokach Ślęży znajduje się unikalny rezerwat skalny, gdzie można zobaczyć liczne formacje skalne i ciekawe ukształtowanie terenu.
  • „Czarcia Skała” – imponujący monolit skalny w pobliżu Ślęży, który ma swoje miejsce w lokalnych legendach i opowieściach.

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Artykuł powstał we współpracy z kwartalnikiem i portalem „Spotkania z Zabytkami”, wydawanym przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ). Na portalu znajdziecie wiele eksperckich artykułów poświęconych polskim zabytkom, napisanych przystępnym językiem i skierowanych do turystów takich jak wy.

NIKZ stworzył też aplikację MonumentApp, która pozwala nie tylko czytać, ale też tworzyć własne opisy zabytków, dzielić się nimi z innymi użytkownikami i planować trasy wycieczek do najciekawszych miejsc w Polsce. Aplikację możecie ściągnąć za pomocą kodu QR poniżej.

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: 5 najciekawszych zabytków Londynu. Odkryj tajemnice pałaców i zamków związanych z monarchią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Sobótka – historia i zabytki miasta pod świętą górą Słowian. Co zobaczyć w Sobótce i idąc na Ślężę? - Strona Podróży

Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto