Reakcje po zebraniu sołeckim w sprawie wyciętej lipy ze wsi Ustronie. Sołtys Ziółkowska i mieszkańcy są zgodni: zawiniła gmina.

Wiktor Przygocki
Wiktor Przygocki
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Zebranie odbyło się 22 października o godzinie 15 w świetlicy budynku OSP w Ustroniu (koło Grotnik). Poruszony był przede wszystkim kontrowersyjny temat usuniętego drzewa. Sołtys Barbara Ziółkowska przedstawiła dokumentację na temat wycinki. Po burzliwej dyskusji wypracowano wspólne stanowisko i zapowiedziano współpracę między mieszkańcami, a radą sołecką. Wszystko celem wymierzenia sprawiedliwości tym, którzy doprowadzili do - jak twierdzą - nielegalnej wycinki ich ukochanego drzewa.

Petycja dotycząca prawa lokalnego w sprawie uchwały, która miałaby obowiązywać całą gminę oraz bezwzględne wyjaśnienie na jakiej podstawie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi podjęła decyzję o wycince - to główne ustalenia zebrania. Zarzuty mieszkańców są poważne, a spotkanie było pełne emocji.

- To nie była sosna, to była piękna i okazała lipa, która w sposób haniebny została wykończona! - krzyczał mieszkaniec Ustronia

- Nie było jakiejkolwiek podkładki. Nie było oględzin lipy. Decyzję podjęto zza biurka - dodał inny mieszkaniec.

Mieszkańcy wspominali także pierwszą próbę usunięcia lipy jesienią 2017 roku za kadencji poprzedniej sołtys. Drzewo wówczas udało się uratować dzięki oględzinom biegłego.

- Nie stwierdzono konieczności usuwania lipy. Jest ona żywotna, w dobrym stanie. Drzewo pełni ważną rolę krajobrazową - napisał dendrolog w raporcie z 2017 roku.

Po oględzinach kilka lat temu wskazano konkretne zalecenia w sprawie drzewa.

Ze względu na występujące pęknięcie u nasady dużych konarów, zaleca się:

  • znaczącą redukcję powiązanych z nimi konarów wygonionych
  • usunąć posusz
  • koniecznie obserwować drzewo co 2 lata
  • usunąć tabliczkę z nazwą ulicy, która wrasta w drzewo

Mieszkańców Ustronia najbardziej frustruje fakt, że to najprawdopodobniej właśnie na skutek zaniedbań, do których gmina sama doprowadziła, znaleziono pretekst do usunięcia lipy.

- Kiedy ktoś wycina wam tak piękne drzewo, to was okrada - stwierdził Łukasz Kamiński, aktywista i ekolog. - Nieruchomości tracą na wartości przez takie wycinki, nikt tego wam nie zwróci.

To także Pan Łukasz zaproponował petycję ws. uchwały, która miałaby chronić drzewa.

- 1. Nie można bez konsultacji dendrologicznej wyciąć drzewa. 2. Drzewa przyuliczne powinny być badane co jakiś czas przez dendrologów w ramach przeglądu - to byłyby główne założenia uchwały - zaproponował Kamiński.

Na zebraniu omawiano także inne sprawy lokalne. Zdecydowano o przeznaczeniu środków na rozbudowę placu zabaw oraz na sprzęt do nordic walking dla mieszkańców. Prócz tego udało się pojednać z sołtys Barbarą Ziółkowską i wyjaśniono wszelkie nieporozumienia.

- Te zarzuty były dla mnie bardzo przykre, nie mogłam nic zrobić i nie miałam wpływu na wycinkę - stwierdziła sołtys Ziółkowska, w odpowiedzi na atak mieszkańców, który miał miejsce głównie w internecie. - Odmówiono mi w gminie, kiedy składałam wniosek o uporządkowanie drzewa. Zasłaniali się brakiem pieniędzy - dodała.

Mieszkańcy zastanawiali się też dlaczego na zebraniu nie było Wójta Gminy Zgierz - Wioletty Głowackiej, ani żadnego innego przedstawiciela gminy.

- To skandaliczne, że olewają nas i panią sołtys - grzmiał jeden z mieszkańców Ustronia.

4 października 2021 roku we wsi Ustronie przy skrzyżowaniu ul. Krokusowej oraz drogi powiatowej usunięto lipę drobnolistną. Wyjątkowo okazałe i wysokie drzewo było symbolem wsi Ustronie od kilkudziesięciu lat. Wydarzenie to wywołało ostry protest wśród okolicznych mieszkańców.

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Materiał oryginalny: Reakcje po zebraniu sołeckim w sprawie wyciętej lipy ze wsi Ustronie. Sołtys Ziółkowska i mieszkańcy są zgodni: zawiniła gmina. - Express Ilustrowany

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr
Obawiam się, że sytuacja jest znacznie bardziej złożona niż ta przedstawiona w artykule. Po pierwsze, w zebraniu uczestniczyło 20 osób, a na Ustroniu mieszkańców jest znacznie więcej.
Dodaj ogłoszenie