Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 września zgierski szpital wraca do normalnej pracy

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu trafił nowy tomograf komputerowy. Będzie przeznaczony dla pacjentów chorych na Covid-19, którzy znajdą się w wydzielonym oddziale. Placówka wzbogaciła się też o jedyny w województwie analizator do wykonywania testów PCR, czyli na obecność koronawirusa w organizmie. Urządzenie daje wyniki w niespełna trzy godziny.

Tomograf został przywieziony do Zgierza w piątek. Przez weekend będą prowadzone ostatnie prace instalacyjne, tak by urządzenie mogło zacząć działać od 31 sierpnia. Tomograf kosztował 3 miliony złotych. Pieniądze na jego zakup pochodzą z projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego „Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi".

- To pierwszy w województwie kontener z takim tomografem – podkreśla Agnieszka Jóźwik, dyrektor zgierskiego szpitala.

- Sprzęt umożliwia szybką i precyzyjną diagnostykę całego pacjenta. W kilka minut jesteśmy w stanie zrobić skany od głowy po stopy. Obraz jest przesyłany do lekarzy radiologów, którzy opisują wynik i przesyłają go do gabinetów lekarskich. Całość trwa zaledwie od kilku do kilkunastu minut – objaśniał dr Miłosz Dobrogowski, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu.

Jak poinformował marszałek Grzegorz Schreiber, 1 września szpital w Zgierzu, który do tej pory był szpitalem jednoimiennym, wraca do trybu pracy sprzed ogłoszenia pandemii koronawirusa. To dobra informacja dla mieszkańców Zgierza i okolic, bo będą oni mogli korzystać ze szpitala w normalnym trybie.

- W czerwcu razem z wojewodą łódzkim Tobiaszem Bocheńskim obiecaliśmy, że do końca sierpnia szpital Zgierzu wróci do normalnego trybu pracy. Dziś to staje się faktem. Dotrzymaliśmy tego terminu – mówił podczas konferencji marszałek Grzegorz Schreiber. - Przystąpiliśmy do prac, które pozwoliły zamienić oddział psychiatryczny tego szpitala w nowoczesny szpital covidowy. Przekształciliśmy budynek i dostosowaliśmy go do nowych warunków. Dziś uzbroiliśmy oddział w jeden z najnowocześniejszych kontenerowych tomografów komputerowych. Co najważniejsze w sytuacji, gdy łączymy pracę szpitala covidowego z niecovidowym, mamy tu dwa tomografy. Jeden pozwalający pracować z pacjentem, nazwijmy to, zwykłym, a drugi przeznaczony do pracy z pacjentami covidowymi. To pozwala nam się przygotować do nowej sytuacji.

Na oddziale przeznaczonym dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa lub z potwierdzonym zakażeniem będzie 150 łóżek. Taką liczbę łóżek, zorganizowanych poza budynkiem głównym szpitala w Zgierzu, wyznaczył wojewoda łódzki.

Jak podkreślił Marcin Rybka, prezes spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego, pozyskanie przez Urząd Marszałkowski 100 milionów złotych z funduszy europejskich na sprzęt, który trafia do naszych szpitali, podnosi jakość świadczonych usług i poprawia bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu wzbogacił się też o nowy analizator służący do diagnozowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa.

- Analizator pozwana zbadać pacjenta w zaledwie 174 minuty. W tym czasie będzie on dawał wynik, czy pacjenci są zarażeni, czy nie. To również pierwsze takie urządzenie w województwie łódzkim – wyjaśnia Agnieszka Jóźwik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto