Obrońcy Rezerwatu Torfowisko Rąbień dopięli swego. Urząd - po licznych kontrowersjach - dopuścił pod głosowanie projekt do ABO

Wiktor Przygocki
Wiktor Przygocki
Udostępnij:
Przyjęto pod głosowanie projekt pt. “Na Ratunek – Rezerwat Torfowisko Rąbień”, który złożony został w ramach Aleksandrowskiego Budżetu Obywatelskiego. W zeszłym roku urząd z góry go odrzucił. Do obecnej edycji ABO udało się go dopuścić, ale nie obyło się bez kolejnych kontrowersji.

Inicjatywa mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego, którzy od kilku lat próbują rozwiązać problem zalegających w rezerwacie śmieci, została ponownie z góry odrzucona. Urząd zmienił jednak zdanie po odwołaniu się od decyzji. Na projekt można już głosować. Koszt jego realizacji wyniósłby ok. 200 tys. zł. Inicjatorem jest Bartosz Zalega, radny gminy i aktywista ekologiczny.

Jeżeli nie podejmiemy działań już dzisiaj, to za kilka lat ten rezerwat nie będzie już miał sensu istnienia. Mieszkam tu od 15 lat i na co dzień widzę przemiany jakie w nim zachodzą. Rozbudowujące się osiedla domów pociągają za sobą zmiany w środowisku - opowiada autor projektu.

W ramach projektu, przewidywane są przede wszystkim prace terenowe oraz badawcze na terenie torfowiska. Usunięta byłaby niepożądana roślinność, wyznaczone zostałyby granice Rezerwatu, a specjaliści dokonaliby analizy negatywnych zjawisk związanych z ochroną rezerwatu. Opracowaliby również szczegółowy zakres prac. Wszystko celem ograniczenia negatywnego wpływu zalegających od dawna odpadów.

Głównym problemem, który wymaga pilnego rozwiązania jest to, że na znacznej powierzchni rezerwatu - kilkadziesiąt lat temu - urządzono nielegalne wysypisko śmieci. W podłożu znajdują się setki ton gruzów, odpadów komunalnych, starych folii oraz przedmiotów codziennego użytku. Sytuacja pogorszyła się w ostatnich latach, ponieważ te śmieci zaczęły „wychodzić spod ziemi” - opowiada Bartosz Zalega.

Powierzchnia rezerwatu to ponad 42 ha. Znajduje się on we wsi Rąbień AB i bogaty jest w wiele rzadkich gatunków roślin, które tworzą wartościowy ekosystem. Rezerwat położony jest w zasięgu działania Nadleśnictwa Grotniki. Grupę lokalnych aktywistów ekologicznych, których członkiem jest radny gminy, w walce o przyszłość rezerwatu wspierają m.in. posłanki: Agnieszka Hanajczyk oraz Hanna Gill-Piątek.

Głosowanie na projekty w ABO ruszyło we wtorek i potrwa do 26 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Bon turystyczny ważny do września

Wideo

Materiał oryginalny: Obrońcy Rezerwatu Torfowisko Rąbień dopięli swego. Urząd - po licznych kontrowersjach - dopuścił pod głosowanie projekt do ABO - Express Ilustrowany

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie