Spis treści
Choroby układu krążenia. Główna przyczyna zgonów w Polsce
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Z ich powodu chorób serca i naczyń krwionośnych umiera prawie dwa razy więcej osób niż z powodu mających złą sławę nowotworów złośliwych.
Prof. Jarosław Drożdż, kierownik II Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zwraca uwagę, że choroby kardiologiczne są bardzo groźne. - Choroby kardiologiczne to główny zabójca. Nie ma dziś większego – mówi.
Zwraca też uwagę, że choroby kardiologiczne, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie dotyczą jedynie serca. Chorują bowiem też inne narządy, którym niesprawny układ krwionośny nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych.
- Każdy narząd może być objęty procesem chorobowym, jeśli tętnice są objęte zmianami miażdżycowymi- wyjaśnia prof. Drożdż.
Choroby układu krążenia to także duże obciążenia dla systemu ochrony zdrowia.
- W Łódzkiem w zeszłym roku wydaliśmy 250 mln zł na leczenie pacjentów z chorobami układu krążenia. Hospitalizowano 60 tys. chorych. Wielu z tych pobytów w szpitalu można było uniknąć. Konieczna jest profilaktyka i takie rozwiązania jak Krajowa Sieć Kardiologiczna – wyjaśniał wiosną Artur Olsiński, dyrektor łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Aby usprawnić leczenie pacjentów z chorobami układu krążenia i zmniejszyć liczbę zgonów Narodowy Fundusz Zdrowia testuje w tym roku w województwie łódzkim nowe rozwiązanie – pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej.
Krajowa Sieć Kardiologiczna. Dla jakich pacjentów jest przeznaczona?
Rozwiązania Krajowej Sieci Kardiologicznej przeznaczone są dla pacjentów ze świeżo wykrytymi czterema schorzeniami kardiologicznymi:
- nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym
- niewydolnością serca
- zaburzeniami rytmu i przewodzenia
- wadami zastawkowymi serca.
Mogą to być pacjenci leczący się już u specjalistów, lub świeżo skierowani przez lekarzy POZ.
Krajowa Sieć Kardiologiczna w Łódzkiem. Jak to działa?
Decyzję o włączeniu pacjenta do leczenia w Krajowej Sieci Kardiologicznej podejmują lekarze w jednej z kilkudziesięciu przychodni POZ i kardiologicznych w regionie łódzkim, które biorą udział w pilotażu. Pacjenci mogą być też kierowani do tych poradni przez swoich lekarzy z innych przychodni POZ.
Zgodnie z założeniem programu tacy pacjenci w ciągu maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty kardiologa, aby rozpocząć leczenie w odpowiednim ośrodku specjalistycznym. Z danych łódzkiego NFZ wynika jednak, że tacy pacjenci na wizytę czekają jeszcze krócej – średnio około tygodnia.
Specjalistyczne leczenie kardiologiczne w ramach sieci prowadzone jest przez szpitale w Łodzi, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku i Zgierzu. Szpitalem koordynującym projekt jest Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Szpital UMedu kwalifikuje chorych i pomaga w wyborze miejsca leczenia, prowadzi diagnostykę, leczenie, oraz konsultacje.
W trakcie pilotażu z nowego rozwiązania może skorzystać ponad 20 tys. pacjentów z wymienionymi schorzeniami. Pozostali leczeni są w dotychczasowym trybie. Pilotaż, który prowadzony jest w sumie w siedmiu województwach w Polsce, ma pomóc w ocenie nowego rozwiązania, jego skuteczności i optymalizacji wykorzystania sprzętu i kadry w ośrodkach kardiologicznych. Zgodnie z założeniem ma on przyspieszyć diagnostykę i leczenie, a w konsekwencji zmniejszyć liczbę kardiologicznych hospitalizacji.

Prof. Jarosław Drożdż tłumaczy, że Krajowa Sieć Kardiologiczna skraca drogę chorego pacjenta do uzyskania profesjonalnej i skutecznej pomocy.
- Warto się leczyć, bo w kardiologii mamy coś, co nie wszystkie specjalności mają: możliwość bardzo skutecznego leczenia – podkreśla.
Inne rozwiązania NFZ dla pacjentów z chorobami układu krążenia
To kolejne już rozwiązanie NFZ mające na celu poprawę opieki nad pacjentami z chorobami układu krążenia. Coraz więcej pacjentów z takimi chorobami jest leczonych w ramach nowego rozwiązania – opieki koordynowanej w POZ. Gdy jest ona wdrożona pacjent jest pod opieką swojego stałego lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby może się konsultować z kardiologiem.
NFZ prowadzi też m. in. Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia w ramach którego pacjenci w wieku 35-65 lat z niezdiagnozowanymi chorobami mogą co pięć lat mieć wykonane badanie ryzyka wystąpienia takich chorób oraz uzyskać wiedzę jak im zapobiegać.

Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Magazyn narkotyków wart miliony przejęty. Pseudokibice aresztowani - WIDEO
- Polak powstrzymał islamskiego terrorystę. Nagrodę odebrał z rąk księżniczki
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]