Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna próba odwołania Starosty Powiatu Zgierskiego

Eryk Kielak
Eryk Kielak
Radni opozycyjni nie udzielili wotum zaufania staroście, a później chcieli go odwołać na specjalnej sesji.
Radni opozycyjni nie udzielili wotum zaufania staroście, a później chcieli go odwołać na specjalnej sesji. powiatzgierski.pl
15 głosów za, a 14 przeciw – to wyniki głosowania radnych w sprawie udzielenia wotum zaufania oraz absolutorium Zarządowi Powiatu Zgierskiego za 2020 rok. Nie był to, jednak koniec przepychanek w radzie. Po pozytywnym absolutorium radni podjęli jeszcze jedną próbę odwołania starosty. Tym razem na specjalnie zwołanej sesji.

Wspomniane głosowanie było najważniejszym punktem czerwcowej sesji Rady Powiatu Zgierskiego, która miała miejsce w miniony piątek – 25 czerwca. Podstawą do udzielenia wotum zaufania była ocena „Raportu o stanie powiatu zgierskiego”, będącego rodzajem podsumowania działalności wspomnianego zarządu w ubiegłym roku. Wykonanie budżetu pozytywnie zaopiniowała z kolei Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi.

– Ubiegły rok był w dużej mierze zdominowany przez pandemię koronawirusa. Był to dla nas ważny test solidarności i zaradności, który zdaliśmy. To także czas, w którym udało nam się przeprowadzić wiele ważnych inwestycji i rozwiązać kilka istotnych problemów – powiedział starosta Bogdan Jarota, dziękując jednocześnie za owocną współpracę pracownikom urzędu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację założeń budżetowych.

Przypomnijmy, że dochody powiatu w ubiegłym roku zaplanowano na blisko 172.000.000 złotych, zaś ostatecznie kwota ta wyniosła ponad 169.000.000 złotych. Na wydatki przewidziano środki w wysokości ponad 177.000.000 złotych, zaś rzeczywiste rozdysponowanie kwoty w wysokości niespełna 159.000.000 złotych pozwoliło na zamknięcie budżetu z nadwyżką w wysokości blisko 10.500.000 złotych.

Druga próba odwołania starosty

Nie minął jednak tydzień, a radni powiatowi po nieudanej próbie odwołania starosty podczas absolutorium wnieśli, tym razem wniosek o jego odwołanie na kolejnej XXXV sesji Rady Powiatu Zgierskiego. Zgodnie z Ustawą o samorządzie powiatowym, było to możliwe. Rada może odwołać starostę z przyczyny innej niż nieudzielenie zarządowi absolutorium lub wotum zaufania, jedynie na pisemny wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady. Aby odwołać starostę, projekt uchwały w tej sprawie musiałoby poprzeć, w głosowaniu tajnym, co najmniej 3/5 ustawowego składu rady, czyli w przypadku Rady Powiatu Zgierskiego 18 radnych. Z tego powodu 29 czerwca zwołano specjalną sesję, podczas której miały zadecydować się dalsze losy starosty.

Od samego początku czuć było w powietrzu napiętą atmosferę na posiedzeniu. Rozpoczął je Starosta Bogdan Jarota od długiego wystąpienia, gdzie wymieniał wszystkie dokonania na rzecz powiatu, za jego kadencji.

- Na czyją korzyść będzie moje odwołanie? Na pewno nie na korzyść powiatu – mówił stanowczo. Nie zabrakło też opinii wyższych urzędników popierających starostę. Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński wydał negatywą opinię dot. nieudzielenia wotum zaufania staroście. - Zabrakło dyskusji i konkretnych przykładów niespełniania zadań przez starostę. To były decyzje czysto polityczne – argumentował swoją opinię.

Podobnie w swoim wystąpieniu do sprawy absolutorium odniósł się sam zainteresowany. - Nie udzielenie absolutorium powinno nastąpić z powodu niewykonania dochodów i wydatków. Jak sobie przypominam, nic takiego nie miało miejsca, więc grupa radnych po prostu nie ma racji – mówił Bogdan Jarota.

Polityczne zatargi

Po wystąpieniu starosty przyszedł czas na anonimowe głosowanie za jego odwołaniem. Jak zwykle podczas głosowań w powiecie było wokół niego wiele emocji. Bo jak sugerował starosta, nie rozchodzi się tutaj o rzetelną ocenę jego pracy, a element politycznej gry wewnątrz rady. W powiecie rządzi bowiem koalicja PiS - PSL. Do Zarządu Powiatu Zgierskiego wchodzą: starosta Bogdan Jarota (PSL), wicestarosta Dominik Gabrysiak (PiS) Wojciech Brzeski (bezpartyjny, w wyborach startował z listy PSL), Katarzyna Łebedowska i Karol Maślinski (z PiS).

Rządząca koalicja w radzie ma bardzo nieznaczną przewagę, dosłownie 1 głosu, więc sytuacja cały czas jest napięta. Opozycję w radzie stanowi klub Koalicja Obywatelska (wchodzą do niego radni, którzy weszli do rady z listy KO, czyli PO i Nowoczesnej).

Podczas wtorkowej sesji odwołanie starosty było jedynym głosowanym projektem uchwały. Była to również pierwsza całkowicie stacjonarna sesja w dobie pandemii, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem głosowanie musi być anonimowe, a to możliwe jest jedyne w przypadku stacjonarnego posiedzenia.

Starosta zostanie na stanowisku

12 głosów przeciw i 16 głosów za – tak rozkładały się głosy radnych Rady Powiatu Zgierskiego. Czym odrzucony został projekt uchwały w sprawie odwołania Starosty Zgierskiego. Odrzucenie projektu uchwały oznacza, że na stanowisku pozostaje zarówno starosta Bogdan Jarota, jak i współtworzący z nim Zarząd Powiatu Zgierskiego wicestarosta Dominik Gabrysiak oraz: Wojciech Brzeski, Katarzyna Łebedowska i Karol Maśliński. -

Dziękuję radnym, którzy oceniając dotychczasowe działania moje, jako starosty, a także pracę całego Zarządu Powiatu Zgierskiego, zagłosowali przeciw projektowi uchwały. – mówił starosta Bogdan Jarota. - Oczywistym jest, że nasze działania podlegają ocenie radnych i dziękuję wszystkim, którzy potrafią dokonywać tej oceny, opierając się na przesłankach merytorycznych, a nie politycznych. Działamy dalej, kontynuując realizację zadań, do jakich się zobowiązaliśmy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kolejna próba odwołania Starosty Powiatu Zgierskiego - Dziennik Łódzki

Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto