Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Daleko od szosy. Rocznica emisji kultowego serialu kręconego w Łódzkiem. Główny bohater pochodził spod Poddębic ZDJĘCIA

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Premiera serialu Daleko od szosy miała miejsce 47 lat temu. Historia głównych bohaterów osadzona została w Łódzkiem. Leszek, główny bohater, pochodzi ze Zdrzychowa koło Poddębic
Premiera serialu Daleko od szosy miała miejsce 47 lat temu. Historia głównych bohaterów osadzona została w Łódzkiem. Leszek, główny bohater, pochodzi ze Zdrzychowa koło Poddębic zrzut ekranu / youtube
Prawie 50 lat temu wyemitowany został pierwszy odcinek kultowego serialu „Daleko od szosy”. Historia w nim opowiedziana została umiejscowiona w scenerii Łódzkiego i miała poddębickie akcenty. Główny bohater filmu Leszek, który miał swój pierwowzór w prawdziwym życiu, pochodził ze Zdrzychowa w gminie Dalików.

Premiera pierwszego odcinka serialu „Daleko od szosy” miała miejsce 11 grudnia 1976 roku, czyli 47 lat temu. Przez większość odcinków akcja serialu rozgrywa się w Łodzi i okolicach. To opowieść o Leszku Góreckim, chłopaku ze wsi koło Poddębic, bez wykształcenia, który zakochuje się w Ani, studentce z Łodzi porzucając narzeczoną Bronkę.

- Serial podejmujący istotny temat migracji ze wsi do miasta i awansu społecznego młodego chłopaka, cieszył się w swoim czasie sporą popularnością. A Bohater filmu „Daleko od szosy", młody wiejski chłopak, dla którego miłość staje się inspiracją do podejmowania trudnych i niestereotypowych decyzji życiowych, zdobył niekłamaną sympatię widzów – przypomina portal filmpolski.pl.

Wskazówką pochodzenia głównego bohatera przystanek PKS

Akcja serialu toczy się przede wszystkim w regionie łódzkim. Leszek grany w filmie przez Krzysztofa Stroińskiego, pochodzi ze Zdrzychowa w gminie Dalików. Ten fakt dokumentuje widoczny w kilku kadrach filmu przystanek PKS z nazwą miejscowości. Po raz pierwszy pokazany został w końcowej scenie pierwszego odcinka, ale z niepełną nazwą. W pełni ujawniona została w odcinku czwartym, gdy Ania przyjeżdża do Leszka, aby go „podbudować i ustawić”.

W serialu zagrał także Dalików i inne miejscowości z kolejnych rejonów łódzkiego: Brzezie, Nowosolna, Pabianice czy Chociszew, no i oczywiście Łódź. W wątku śląskim zagrały natomiast miasta Chorzów i Czeladź.

Wielu fanów serialu do dziś szuka konkretnych lokalizacji, co nie jest łatwe, te są bowiem w filmie pomieszane. - Należy mieć na uwadze to, że czym innym jest wieś w akcji serialu, a czym innym plenery, gdzie serial kręcono. Producenci mogli „korzystać" z wielu wsi, które w filmie grają jedną wieś – zauważa jeden z uczestników internetowej dyskusji na ten temat. - Generalnie można uznać, że twórcy serialu celowo nie określają jednoznacznie w jakiej wsi mieszka Leszek. I dlatego jest tyle domysłów ze strony widzów.

Serialowa historia wydarzyła się naprawdę

Pierwowzorami głównych bohaterów – jak przypomina Wikipedia - byli Anna i Leszek (Lechosław) Ucińscy. Leszek, urodzony koło Bełchatowa, w czasie swojej nauki w technikum napisał wypracowanie na temat „Moja droga do szkoły”, które jego polonista Henryk Czarnecki umieścił w swojej książce "Profesor na drodze", którą przeczytał reżyser Zbigniew Chmielewski. Był konsultantem przy realizacji serialu.  Dziewczyna będąca pierwowzorem Bronki miała na imię Krystyna

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto