Co z niepełnosprawnymi? - pytają mieszkańcy w petycji

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Czy niepełnosprawni będą mogli podróżować taniej?
Czy niepełnosprawni będą mogli podróżować taniej? jacek zemła
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Do Urzędu Miejskiego w Zgierzu wpłynęła petycja dot. ulg na przejazdy komunikacją miejską dla osób z niepełnosprawnościami. W petycji, w interesie publicznym, domaga się przyznania ulgi na przejazdy komunikacją miejską w Zgierzu osobom zaliczonym do umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Do Urzędu Miejskiego w Zgierzu wpłynęła petycja dot. ulg na przejazdy komunikacją miejską dla osób z niepełnosprawnościami. W petycji, w interesie publicznym, domaga się przyznania ulgi na przejazdy komunikacją miejską w Zgierzu osobom zaliczonym do umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Na ten moment ulga przysługuje jedynie osobą niepełnosprawnym posiadającym umiarkowany stopień niepełnosprawności i pobierający rentę socjalną bądź zasiłek stały. Według autorów petycji jest to niesprawiedliwe wobec niepełnosprawnych posiadających mniejszy stopień inwalidztwa i nie pobierających renty czy zasiłku.

W Ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych można wyczytać iż stopień umiarkowany należy przyznać osobie, którą cechuje naruszona sprawność organizmu, jest niezdolna do pracy albo zdolna do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagająca czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Z kolei stopień lekki cechuje naruszona sprawność organizmu, powodująca w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

Według autorów petycji łatwo można wyciągnąć wniosek, że możliwości wykonywania pracy oraz pełnienia ról społecznych są dla takich osób znacząco utrudnione. Jednocześnie realia współczesnego świata oraz dbałość o zdrowie - tak fizycznej jak i psychiczne - wymagają od osób niepełnosprawnych mobilności.

-Człowiek w pełni sprawny musi przemieszczać się z miejsca swojego zamieszkania w celu realizacji podstawowych potrzeb życiowych czy też obowiązków zawodowych. Niepełnosprawność wymusza dodatkowo częste wizyty w przychodniach lekarskich, szpitalach oraz punktach świadczących usługi w zakresie rehabilitacji. Choroby na które cierpią niepełnosprawni powodują także ból oraz uciążliwość lub niemożność swobodnego i samodzielnego przemieszczania się. W związku z powyższym osoby niepełnosprawne częściej korzystają z komunikacji miejskiej - nawet w drobnych, jak mogłoby się wydawać z punktu widzenia osoby zdrowej - sprawach dotyczących życia codziennego. – czytamy w uzasadnieniu petycji.

Można bez trudu zgodzić się z autorami, że przyznanie ulg dla osób z niepełnosprawnością może w znaczący sposób przyczynić się do zwiększenia ich mobilności, a w konsekwencji do redukcji ograniczeń wynikających z problemów z przemieszczaniem, a co za tym idzie poprawie ich stanu zdrowia czy też sytuacji zawodowej.

„Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej" widnieje w Konstytucji. Między innymi z tego powodu postulat mieszkańców o wyrównania szans osób niepełnosprawnych uważa się za mocno osadzano w polskim prawie. „Wydaje się zatem jasne, że postulat zawarty w niniejszej petycji pokrywa się z celem, jaki winny obrać władze samorządowe w zakresie polityki społecznej” – puentują swoją petycje mieszkańcy.

Proponowane rozwiązanie dot. ulg dla niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym stosowane jest już w innych polskich miastach np. Krakowie.

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie