W weekend zatrzymano polowanie pod Głownem. Trwają protesty przeciwko odstrzałowi dzików

MT

W weekend rozpoczęły się polowania na dziki. Odstrzał dzików ma według ministerstwa pomóc w walce z ASF. Obejmują 6,8 proc. terenów Polski, w tym wschodnie rejony Łódzkiego. Masowych odstrzałów jednak nie było. Ekolodzy zablokowali jedno polowanie.

W sobotę i w niedzielę (12 i 13 stycznia) rozpoczął się zaplanowany na trzy kolejne weekendy skoordynowany odstrzał dzików.

Odstrzał ten wzbudził wielkie emocje i protesty w całej Polsce. Mówiono o rzezi zwierząt i wybiciu w miesiąc 210 tys. polskich dzików. W piątek Główny Lekarz Weterynarii w komunikacie zaprzeczył tym doniesieniom. Jak podkreślił, że polowania skoordynowane jedynie uzupełnią plan polowań, który wyniósł 190 tys. dzików na cały rok.

W sobotę i w niedzielę polowano jednak niemal w całym regionie łódzkim.

Jest sezon, więc koła miały na ten weekend od dawna zaplanowane polowania - podkreśla Przemysław Kobacki, przewodniczący łódzkiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego.

Jak podkreśla Kobacki, w okręgu łódzkim obejmującym lasy wokół Łodzi, Pabianic, Zgierza i Brzezin nie będzie więcej odstrzałów niż zaplanowano. Myśliwi mieli w tym roku łowieckim, czyli do 30 marca zabić 944 dziki.

Z tego 90 proc. już pozyskaliśmy - tłumaczy Kobacki. - To realizacja planu łowieckiego, ustalanego co roku na podstawie prowadzonej w marcu inwentaryzacji. Na tej podstawie część przeznaczona jest do odstrzału - wyjaśnia.

Tymczasem łódzcy obrońcy praw zwierząt walczą o życie dzików. W niedzielę (13 stycznia) działacze Łódzkiego Ruchu Antyłowieckiego i Fundacji Viva! Akcja dla zwierząt zatrzymali polowanie w tzw. lesie Stanisławowskim niedaleko wsi Helenów pod Głownem. Polowanie urządzili tam myśliwi z koła łowieckiego „Dzik”. Działacze przez kilka godzin chodzili po lesie ubrani w kamizelki odblaskowe.

Byliśmy tam na spacerze - mówi Franek z Łódzkiego Ruchu Antyłowieckiego.

Wezwana na miejsce policja wylegitymowała protestujących. A myśliwi postanowili zrezygnować z polowania.

Na poniedziałek (14 stycznia) obie organizacje wsparte przez partię Zieloni Łódź oraz Strajk dla Ziemi planują protest przed siedzibą PiS w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 143. Protest rozpocznie się o godz. 18, hasło demonstracji to „Łódź solidarna z dzikami”.

Tymczasem w wielu miastach Polski demonstracje w obronie dzików odbyły się już przed weekendem. Protestowano m.in. w Krakowie, Katowicach i w Bydgoszczy.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.01.2019, 22:36

Zmiana hasła: - Łódź solidarna z DZIKIMI !!!

14.01.2019, 15:09

KOD - Komitet Obrony Dzików

14.01.2019, 14:17

Dobromił, ty już dawno powinieneś się leczyć....

14.01.2019, 13:59

Anonim napisałem milcz chamie

14.01.2019, 13:52

a kto to mówił: JESZCZE TYLKO DORŻNIEMY WATAHĘ? koledzy partyjni z peło?

14.01.2019, 13:32

a dlaczego ten wasz agent w czerwonych gaciach nic nie mówi o wydarzeniu na jego imprezie? przecież on jest za to odpowiedzialny, jego impreza, on nie zgłosił jako impreza masowa,on nie zapewnił właściwej ochrony, hej bojownicy koderaści gdzie dziś demonstrujecie? pod siedzibą PO?

14.01.2019, 13:02

mnie chciał strzecić na przejściu dla pieszych pędzący kierowca.

14.01.2019, 12:30

powinno być "Ekolodzy ZATRZYMANI"
wtedy będzie normalnie

14.01.2019, 12:29

CAŁA PRAWDA: "dla niektórych ważniejszy jest dzik w łonie maciory, bo to już dzik; niż dziecko w łonie kobiety, bo to "zlepek komórek""

14.01.2019, 12:25

EJ TAM GŁUPOLE, NAWET WASZA ŚWIETA UNIA NAKAZUJE WYBIJANIE CZĘŚCI DZIKÓW

14.01.2019, 12:23

ZIELONI = LEWACY = OPOZYCJA

14.01.2019, 10:59

Trza wybić wszystkie dziki, sarny, jelenie i inne zwierzaki w lesie , pozostaną same dzkie ludzie z PIS

14.01.2019, 10:29

jak ja nie lubię ekologów, to najemnicy od leśnej POlityki

14.01.2019, 10:23

dla niektórych ważniejszy jest dzik w łonie maciory, bo to już dzik; niż dziecko w łonie kobiety, bo to "zlepek komórek"

14.01.2019, 10:21

U nas chcą wybić 200 tys. Makrela w Niemcach zabiła ponad 800 tysi, by uchronić się przed afrykańskim pomorem i nie ryczeliscie z tego powodu. Hipokryzja opozycji posunięta do granic absurdu!!!

14.01.2019, 09:58

Myśliwi nie maja moralnych oporow bo dla nich mordowanie zwierzat to jest pozyskiwanie, a ich krew to farba. Wszystko sobie przetlumaczyli jak wiele razy w historii bywalo no i sa bez winy. Wykonuja plan pozysku.

14.01.2019, 09:33

a może ci tzw.ekolodzy chcą podlizać się niemieckiemu panu?Jest to antyrządowa Akcja Demokracja.odpowiedzialna za organizownie różnych protestów w Polsce.Jest ona od kilku lat finansowana przez Europejską Fundację Klimatyczną (EFK). Szefem rady nadzorczej EFK - jak ujawniła „GP” - jest zaś Caio Koch-Weser. W latach 1999-2005 był on wiceministrem finansów w rządzie Gerharda Schroedera. To właśnie Koch-Weser podpisał poręczenie państwa niemieckiego dla kredytu Deutsche Banku dla Gazpromu. Pieniądze te miały być przeznaczone na budowę gazociągu Nord Stream, uderzającego w bezpieczeństwo energetyczne i interesy Polski. Poręki tej dokonano na cztery dni przed zmianą rządu, co wywołało w Niemczech ogromne kontrowersje. Zwłaszcza, że wkrótce kanclerz Gerhard Schroeder dostał intratną posadę w rosyjskim koncernie, a Koch-Weser trafił na kierownicze stanowisko do Deutsche Banku (DB). W czasie, gdy Akcja Demokracja dostawała od EFK setki tysięcy złotych, Koch-Weser był także właśnie wiceprezesem DB.i taka ta polityka chłopcze czy niedouczona dziewczynko.

14.01.2019, 08:58

Rzeź niewinnych zwierząt dla celów politycznych, czyli podlizaniu się rolnikom :(