Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Kopernika w Łodzi czyni cuda

Joanna Barczykowska (opr. al)
Grzegorz Gałasiński
W szpitalu Kopernika w Łodzi przeprowadzane są operacje tzw. nieoperacyjnych nowotworów. Zdarzają się pacjenci z guzami, których średnica osiąga 35 cm.

W "Koperniku" powstał pierwszy wielospecjalistyczny zespół lekarzy, którzy leczą nowotwory. Operacje, które przeprowadzają czasami trwają nawet kilka godzin.

Szpital im. Kopernika zakupił właśnie urządzenie, które nazywane jest krążeniem pozaustrojowym. Dzięki temu mogą na czas operacji odciąć dopływ krwi do serca, nie ryzykując szybkiego zgonu pacjenta. Potrafią też zastąpić zaatakowane przez nowotwory części żył, czy aorty specjalnymi protezami z tworzywa sztucznego. Takie protezy kosztują od kilkudziesięciu do nawet 150 tysięcy złotych. Użycia tych najdroższych wymaga jednak średnio pięciu pacjentów w roku.

Przez wiele lat pacjenci z tak trudnymi nowotworami w regionie łódzkim byli praktycznie skazani na śmierć. Ze względu na ich stan nie kwalifikowano ich do operacji, ewentualnie odsyłano do Centrum Onkologii w Warszawie. Teraz chirurdzy chcą ich zatrzymać w Łodzi.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto