Tomograf jest dokładny i szybki, ale NFZ dał niewiele więcej na badania, więc czeka się na nie blisko trzy miesiące

Tomograf jest dokładny i szybki, ale NFZ dał niewiele więcej na badania, więc czeka się na nie blisko trzy miesiące. (© archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Szpital Wojewódzki w Zgierzu otrzymał tomograf komputerowy za 2,1 mln zł. Urządzenie precyzyjnie bada pacjenta w ciągu 5 sekund, podczas gdy poprzedni tomograf potrzebował na to co najmniej minuty. Pieniądze na zakup przekazał Urząd Marszałkowski w Łodzi.

- Poprzedni tomograf służył nam bardzo długo, bo aż 14 lat - mówi dr Mariusz Jędrzejczak, dyrektor szpitala. - Trzeba go było wymienić, bo stał się bardzo awaryjny. Dochodziło do paradoksalnych sytuacji, że placówka posiadająca własny tomograf musiała wysyłać pacjentów na badanie tomograficzne do Łodzi. Zgodnie z warunkami kontraktu, dostawca zabrał wyeksploatowane urządzenie, żeby je zutylizować.

Ponieważ nowe już działa, sprawdziliśmy w rejestracji, jak długo czeka się na badanie tomograficzne ze skierowaniem od neurologa z poradni specjalistycznej w Szpitalu Powiatowym w Zgierzu. Okazało się, że prawie trzy miesiące! Jak to możliwe z superszybkim tomografem?

- Pacjenci oddziałów szpitalnych, naszego i tych, z którymi są umowy, mają szybki dostęp do badań - mówi Jacek Tarka, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej. - Natomiast kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia pozwala nam przyjąć zaledwie garstkę pacjentów zewnętrznych. Poza tym opisywanie badania przez radiologa trwa dosyć długo i tego nie da się skrócić.

- Kontrakt z NFZ w przypadku radiologii jest tylko o 10 tys. zł wyższy od ubiegłorocznego - dodaje dyr. Jędrzejczak. - Na ogół badania kosztują od 350 do 500 zł. Łatwo więc wyliczyć, że możemy przyjąć tylko o dwudziestu paru pacjentów więcej.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

jmk (gość)

chcesz tomograf ? załatw sobie skierowano do szpitala :) albo daj 500 stów i nie będzie kolejki