(© Krzysztof Szymczak)

Już w sobotę, 18 lutego, w Teatrze Nowym w Łodzi będziemy mogli obejrzeć "Policję" autorstwa Sławomira Mrożka.

Ostatni osadzony w opustoszałym więzieniu sprawiedliwego, demokratycznego państwa, zamieszkiwanego przez lojalne, prawomyślne i szczęśliwe społeczeństwo. Gdy jedyny więzień polityczny zdecyduje się przejść na właściwą stronę, mogłoby się zdawać, że policja traci rację bytu. Ale...

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w najbliższy weekend zaprosi do Małej Sali na premierę „Policji”, debiutanckiej sztuki Sławomira Mrożka, opublikowanej w 1958 roku. Widowisko reżyseruje Ryszard Brylski, twórca filmowy, autor m.in. „Żurku”, „Deborah”, „Cudownego lata”.

Zobacz też: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Znaczenie awangardy

- Doceniamy nieustanną aktualność tej sztuki, ale unikamy kabaretowych rozwiązań, łatwych puent - podkreśla reżyser. - Nie chcemy odnosić tekstu do konkretnych sytuacji i postaci, bardziej interesuje mnie poruszająca uniwersalność „Policji”. W sztukach Mrożka, także w tej, zawarty jest egzystencjalny lęk autora, dotyczący tego, jak niebezpieczną konstrukcją jest człowiek. Pragnę, by z naszej inscenizacji przebijał się właśnie ów Mrożkowski niepokój.

W przedstawieniu występują: Mirosława Olbińska, Wojciech Bartoszek, Wojciech Droszczyński, Krzysztof Pyziak oraz Artur Gotz jako więzień i Sławomir Sulej w roli naczelnika policji. Grającą z perspektywą scenografię i kostiumy zaprojektował Wojciech Żogała.

Adaptację sztuki Sławomira Mrożka przygotowała Martyna Quant, dramaturg i specjalista ds. literackich w Teatrze Nowym. - Moim celem było uwspółcześnienie tego tekstu, odarcie go z kostiumu, metateatralności, wszystkiego, co dla dzisiejszego widza może się wydać anachroniczne, a może nawet niezrozumiałe - wyjaśnia.

Premiera „Policji” odbędzie się w sobotę 18 lutego. Na piątek zaplanowano pokaz przedpremierowy, a kolejny spektakl przewidziano na niedzielę. Początek przedstawień o godz. 19.15. W kasie Teatru można jeszcze kupować bilety.

Zobacz też: Teledysk Teatru Nowego w Łodzi. Zorak rapuje o „Ziemi obiecanej” [TELEDYSK]

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!