18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Samorządowcy Roku 2013 powiatów regionu łódzkiego

Artykuł sponsorowany
Tegoroczny plebiscyt okazał sie wielkim triumfem przedstawicieli władzy uchwałodawczej nad sprawującymi władzę wykonawczą. Cieszył się bowiem największą popularnością wśród zwolenników radnych gmin i miast. To nowa tendencja, gdyż w minionych latach najwięcej głosów oddawano na wójtów. Wciąż najtrudniej do czołówki przebić się przedstawicielom władz powiatowych.

W zakończonym właśnie konkursie najczęściej, bo aż dwanaście razy, wygrali radni gmin i miast. To ponad dwa razy więcej od liczby wójtów, którzy mogą się szczycić tytułem Samorządowiec Roku 2013. Burmistrzowie wygrali tylko w trzech powiatach, a radni powiatowi w jeszcze mniejszej liczbie, bo jedynie w dwóch przypadkach - jeden z nich pełni jednocześnie funkcję wicestarosty.
Plebiscyt zakończył się totalną porażką prezydentów, a mamy w województwie łódzkim jedenaście miast prezydenckich. Przedstawiciel żadnego z nich nie odniósł sukcesu. A przecież zaledwie trzy kata temu ze zwycięstwa cieszył się Jacek Walczak, prezydent Sieradza i jego zwolennicy.
W tym roku nie powiodło się też ubiegłorocznym triumfatorom, czyli Michałowi Terce, radnemu powiatu sieradzkiego oraz wójtowi Ruśca Dariuszowi Woźniakowi (najczęściej wygrywał nasz plebiscyt - cztery razy w latach: 2008, 2009, 2011 i 2012). Ten ostatni, mimo tegorocznego niepowodzenia, ma jednak powody do dumu. W siłę rośnie jego brat Jerzy Sylwester Woźniak, który rządzi gminą Widawa. Wójt Widawy już w zeszłym roku był trzeci w województwie łódzkim. W tym roku wygrał plebiscyt w swoim powiecie. Przyszły rok, który jest rokiem wyborów samorządowych - będzie triumfem wojewódzkim?
Byłoby to ciekawe rozstrzygnięcie. Wówczas trzy razy z rzędu wygrywaliby rządzący sąsiadującymi ze sobą gminami. Tak się właśnie składa, że Mariola Hernas, tegoroczna zwyciężyni, kieruje gminą graniczącą z gminami wójtów Woźniaków, a wszystkie one leżą w trzech powiatach: Konopnica w wieluńskim, Widawa w łaskim, a Rusiec w bełchatowskim.


Powiat kutnowski
Tomasz Grabowski, radny gminy Strzelce

Ma 39 lat. Radnym jest pierwszą kadencję. Z zawodu jest żołnierzem i komendantem lotniskowej straży pożarnej w Leźnicy Wielkiej. - Wynik plebiscytu bardzo mile mnie zaskoczył - mówi. - Informacje o plebiscycie rozesłałem po znajomych SMS-ami. Pracuję w jednostce wojskowej, sądzę, ze głosowali na mnie nie tylko mieszkańcy gminy Strzelce. Wielką miłością pana Tomasza są skoki spadochronowe. - Mam ich na koncie około 70 - opowiada strzelecki radny. - Robię to zawodowo, ale jest to moja prawdziwa pasja. Biegam też w maratonach, startowałem w sześciu, około 20 półmaratonów i kilkadziesiąt mniejszych biegów.

Powiat bełchatowski:
Sławomir Chojnowski, radny Kleszczowa
Ma 47 i wyższe wykształcenie. Prowadzi własną działalność gospodarczą. Jest radnym niezależnym, będącym jednak w opozycji do większości w radzie, w której zasiada od 11 lat. Interesuje się sportem, historią starożytności i religioznawstwem. Żona Iwona jest nauczycielką w szkole w Kleszczowie. Mają troje dzieci: najstarszy syn Patryk (23 lata) to zawodowy tenisista stołowy i mistrz Paraolimpiady w Londynie, młodszy Karol (21 lat) studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego, a córka Katarzyna (17 lat) jest uczennicą i finalistką Miss Polonia Nastolatek Województwa Łódzkiego.

Powiat brzeziński
Zenon Adamczyk,radny Dmosina

Ma 67 lat. Prowadzi zakład szklarski w Brzezinach. Pół wieku mieszkał w Łodzi, a 14 lat temu przeprowadził się na łono dzikiej przyrody do Kołacina. W radzie gminy Dmosin pracuje trzecią kadencję, Uwielbia biegać na nartach. Bierze udział m.in. w Biegu Piastów. Jeździ na rowerze. Jest myśliwym, ale nie lubi strzelać do zwierząt, tylko je obserwować i dokarmiać. Ma staw hodowlany, w którym można złowić nawet 30-kilogramowego suma. Nie przypisuje sobie żadnych zasług w samorządzie. Mówi, że jest spolegliwy i kolektywny. W tym tkwi jego siła i dzięki temu ufają mu wyborcy. Ma żonę i dorosłe dzieci - syna i córkę.

Powiat łaski
Jerzy Sylwester Woźniak, wójt Widawy

Ma 49 lat. Wójtem jest od trzech lat. Wystartował z własnego komitetu, jest bezpartyjny. Z wykształcenia jest magistrem inżynierii ochrony środowiska. Skończył też studia podyplomowe z BHP oraz z charakterystyki energetycznej budynków. Żona Barbara jest kucharką w przedszkolu w Widawie. Maja troje dzieci: 27-letniego Rafała, 23-letniego Tomasza oraz 21-letnią Magdalenę. Ulubieńcem dziadka jest wnuk Jasio, który w sierpniu skończy 2 latka. Pasją wójta są motocykle, ma hondę shadow. Lubi piłkę nożną, ostatnio raczej jako kibic. Przyjemność sprawia mu też surfowanie po internecie.

Powiat Łęczycki
Dariusz Kowalczyk,radny gminy Witonia
Funkcję w samorządzie pełni od dwóch kadencji. Ma 37 lat, jest żonaty i ma dwoje dzieci. Cała rodzina mieszka w Anusinie, gdzie ma gospodarstwo rolne. Dariusz Kowalczyk od wielu lat udziela się społecznie. W ubiegłym roku został prezesem OSP w Anusinie, jest członkiem Izby Rolniczej i Rady Zatrudnienia w Urzędzie Pracy. Zwycięstwo spadło na radnego nieoczekiwanie. - Myślę, że zawdzięczam je mojemu sołectwu, które zawsze jest bardzo aktywne - mówi Kowalczyk. - I nie wiem jak tego dokonali bo z tego co wiem, to akcję głosowania na mnie rozkręcono dopiero na dwa dni przed zakończeniem plebiscytu.

Powiat łódzki wschodni
Sebastian Derda,radny Andrespola

Ma 30 lat. Doktoryzuje się z teologii. Przez 3,5 roku był w seminarium duchownym. Pozyskuje fundusze unijne dla Lokalnej Grupy Działania "Ster". Należy do Solidarnej Polski. Uchodzi za głównego oponenta wójta i jego ekipy. Zablokował budowę stadionu za 2,5 miliona złotych, aby zrobić trzy boiska przy szkołach. Pierwszy orlik już otwarto. Udało mu się też doprowadzić do wprowadzenia stypendiów dla uczniów podstawówek i gimnazjów. Dzięki jego staraniom heraldycy pracują nad herbem dla gminy Andrespol. To jego pierwsza kadencja w samorządzie. Trafił tam, bo chciał mieć wpływ na rzeczywistość w gminie.

Powiat opoczyński
Tadeusz Wojciechowski,wójt Sławna

Ma 57 lat, wykształcenie wyższe i dwoje dzieci oraz troje wnucząt (dziewczynka ma 10 lat, a chłopcy 4 lata i dwa miesiące). Wójt uwielbia zajmować się wnukami i jak może spędza z nimi każdą wolną chwilę. Jest domatorem. Nie lubi nigdzie wyjeżdżać, i - jak podkreśla - najlepiej czuje się w swoim ogródku i szklarence. W samorządzie jest od 1977 r. Zaczynał w Urzędzie Miasta w Opocznie od stanowiska kierownika wydziału gospodarki komunalnej, mieszkaniowej, budownictwa i ochrony środowiska. 1 lipca 1990 r. został sekretarzem gminy Sławno, a od drugiej kadencji wójtem i na tym stanowisku jest do dziś.

Powiat Pabianicki
Radosław Radwański, radny Konstatynowa Łódzkiego

Ma 32 lata. Jest zastępcą dyrektora departamentu funduszu rozwoju obszarów wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Interesuje się historią, motoryzacją i sportem. Lubi pływać. To jego pierwsza kadencja w radzie. Do startu w wyborach namówili go mieszkańcy, którzy twierdzili, że w mieście jest dużo do zrobienia. Dzięki temu w jego okręgu buduje się i remontuje wiele dróg i chodników. Z jego inicjatywy utworzono kino plenerowe przy Galerii Konstantynów. Udało mu się również ściągnąć muzyków z filharmonii z koncertami "Kolory Polski". Jest żonaty i zamierza powiększyć rodzinę o potomka.

Powiat łowicki
Ryszard Szmajdziński, radny Łowicza
Ma 60 lat. Radnym jest od sześciu lat. Pracuje w komisji rewizyjnej oraz komisji gospodarczej i rozwoju miasta. Jest kierownikiem działu zaopatrzenia i administracji w Łowickiej Spółdzielni Mleczarskiej. Żona jest pracownikiem łowickiego szpitala, gdzie kieruje pracownią serologiczną. Państwo Szmajdzińscy mają dwie dorosłe córki - jedna mieszka w Londynie, druga studiuje w Łodzi.
Interesuje się głównie sportem - przed reformą administracyjną był wieloletnim
prezesem Wojewódzkiej Federacji Sportu w Skierniewicach, a także wiceprezesem Klubu Sportowego Pelikan Łowicz. Mieszka w Łowiczu.


Łódź
Jarosław Tumiłowicz,radny Łodzi

Ma 58 lat. Od 10 lat jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Wcześniej nie należał do żadnej partii, ale działał społecznie na rzecz środowiska małych i średnich przedsiębiorców. W ostatnich wyborach samorządowych zagłosowały na niego 1.574 osoby. W poprzedniej kadencji był radnym przez 10 miesięcy. W Radzie Miejskiej w Łodzi zajął miejsce Marcina Bugajskiego, który został wiceprezydentem Łodzi. Żona Sylwia (3 czerwca będą świętować 35. rocznicę ślubu), syn Przemysław, córka Małgorzata i 2,5-miesięczny wnuk Maksymilian Oskar. Czyta książki z dziedziny ekonomii i historii. Gra na gitarze i perkusji.

Wiesław Wolnicki,radny gminy Gomunice
Ma 49 lat, żona Małgorzata. Państwo Wolniccy maja dwie córki (23-letnia Monika studiuje chemię,a 21-letnia Marlena - logistykę). Wiesław Wolnicki jest radnym Gomunic pierwszą kadencję, wcześniej był przewodniczącym rady sołeckiej. O mandat radnego walczył, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, ale nie należy do partii Jarosława Kaczyńskiego. Radny Wolnicki jest pracownikiem w elektrowni w Bełchatowie. Wśród swoich zainteresowań jednym tchem wymienia: działalność społeczną oraz sport w szczególności piłka nożna. Lubi też rowerowe wyprawy.


Powiat radomszczański
Wiesław Wolnicki,radny gminy Gomunice

Ma 49 lat, żona Małgorzata. Państwo Wolniccy maja dwie córki (23-letnia Monika studiuje chemię,a 21-letnia Marlena - logistykę). Wiesław Wolnicki jest radnym Gomunic pierwszą kadencję, wcześniej był przewodniczącym rady sołeckiej. O mandat radnego walczył, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, ale nie należy do partii Jarosława Kaczyńskiego. Radny Wolnicki jest pracownikiem w elektrowni w Bełchatowie. Wśród swoich zainteresowań jednym tchem wymienia: działalność społeczną oraz sport w szczególności piłka nożna. Lubi też rowerowe wyprawy.

Skierniewice i pow. skierniewicki
Jan Białek, radny, wicestarosta skierniewicki

Ma 64 lata. Radnym i wicestarostą jest od 2010 roku. Do czasu powołania na stanowisko wicestarosty pracował w Instytucie Ochrony Środowiska - Państwowym Instytucie Badawczym w Warszawie. Wcześniej przez 33 lata był zawodowym wojskowym - piastował kierownicze stanowiska w centralnych instytucjach wojskowych. Udziela się społecznie, jest m.in. założycielem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi w Makowie. Białek jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci i trójkę wnuków. Mieszka w podskierniewickim Makowie.

Powiat rawski
Eugeniusz Góraj, burmistrz Rawy Mazowieckiej
Rządzi miastem już trzecią kadencję. W wyborach startował z komitetu Gospodarność - Skuteczność. Ma 65 lat. Jest magistrem ekonomii. Jego żona ma na imię Małgorzata. Mają troje dzieci i siedmioro wnucząt. Wolne chwili burmistrz lubi spędzać na działce. Poza tym jeździ na rowerze i spaceruje. Od czasu do czasu łowi ryby. - Cieszę się, że uzyskałem taką liczbę głosów. Jestem bardzo zadowolony - mówi Góraj. - Funkcja burmistrza to służba mieszkańcom, a nie etat. Zawsze trzeba mieć chęć do pracy i być dostępnym przez całą dobę - podkreśla. - Moim celem są nowe miejsca pracy oraz ochrona istniejących.

Powiat pajęczański
Dariusz Tokarski,burmistrz Pajęczna

W chwili wyboru miał 29 lat i był najmłodszym burmistrzem w województwie. Początki były trudne, ale okazało się że potrafi samodzielnie podejmować decyzje i porozumieć się z radnymi. Mieszkańcy szybko go docenili i na drugą kadencję oraz trzecią kadencję powierzyli mu rządzenie miastem. Postawił na modernizację szkół i poprawę estetyki miasta. Udało się zbudować nowe bloki mieszkalne, powstały drogi i chodniki na osiedlu Źródelna, kanalizacja w Dylowie Rządowym. Takie imprezy jak ogólnopolski konkurs tańca, targi i zjazdy miłośników koni oraz rajdy samochodowe powodują, że Pajęczno jest dobrze kojarzone w kraju.

Piotrków i powiat piotrkowski
Jan Dziemdziora, radny Piotrkowa Trybunalskiego

Urodził się w 1948 r. w Pracy pod Piotrkowem. Od 1963 r. pracował w Fabryce Maszyn Górniczych "PIOMA" w Piotrkowie. W 1970 r. wstąpił do służby w ówczesnej Milicji Obywatelskiej. Pracował m.in. w ogniwach patrolowych, jako posterunkowy, kierownik rewiru dzielnicowych. W 1984 r. ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Od 1990 r. pełnił funkcję zastępcy komendanta policji w Piotrkowie. Należy do SLD. W 1998 r. został wybrany radnym. Mandat sprawuje już IV kadencję, był m.in. przewodniczącym
rady. Od ponad 40 lat jest żonaty, ma dwójkę dzieci i czworo wnuków.

Powiat poddębicki
Włodzimierz Owczarek, wójt Zadzimia

Ma 51 lat, wykształcenie wyższe, należy do PSL. Wójtem gminy Zadzim jest od 15 lat. Żona Krystyna prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, a dodatkowo od tej kadencji jest sołtysem Zaborowa. Córka Agnieszka jest nauczycielką, syn Przemysław studiuje na Politechnice Łódzkiej.
Włodzimierz Owczarek od 7 miesięcy ma wnuka Filipa. Zainteresowania: historia i konie. Doświadczenie samorządowe gospodarz gminy Zadzim zdobywał jako radny Izby Rolniczej ówczesnego Województwa Sieradzkiego. Włodzimierz Owczarek stoi na czele Zarządu Powiatowego Związku OSP w Poddębicach.

Powiat zgierski
Józef Dziemdziela, radny powiatu zgierskiego

Ma 61 lat. Jest wiceprezezem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zgierzu. Pracę samorządową zaczął w 1998 r. Został radnym powiatowym, a następnie starostą. Był senatorem w latach 2001-2005. Od 2006 roku znów działa w radzie powiatu zgierskiego. Jest jej przewodniczącym. Z zawodu jest strażakiem. Był komendatem w Zgierzu, a w latach 1997-98 pełnił funkcję komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Jest biegłym sądowym i rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jest honorowym krwiodawcą. Żonaty, ma trzech synów.

Powiat wieruszowski
Marek Strzelczyk, radny gminy Sokolniki

Marek Strzelczyk, lat 54, radnym Sokolnik jest już drugą kadencję. Jako członek PSL startował z komitetu Zgoda.
Jest rolnikiem, mieszka w Walichnowach. W niewielkim gospodarstwie uprawia zboże i ziemniaki, hoduje trzodę chlewną. W radzie zajmuje się przede wszystkim sprawami oświaty. Obecna kadencja jest dla radnych bradzo trudna, ponieważ gmina boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi.
Marek Strzelczyk jest żonaty, ma 3 córki i syna. Lubi sport i turystykę. Jest zapalonym kibicem.
Swój dobry wynik w plebiscycie tłumaczy urokiem osobistym.


Powiat zduńskowolski
Marek Kolęda,radny Zduńskiej Woli

Ma 60 lat. W radzie zasiada po raz drugi, jego pierwsza kadencja przypadła na lata 1998-2002. Należy do PiS, wcześniej działał w Porozumieniu Centrum. Żyje z oszczędności, m.in. ze słynnej w Zduńskiej Woli wygranej w totolotka. W roku 2000 trafił szóstkę w Lotto i został milionerem. Prawidłowo wytypował też dobrze płatną piątkę. Jego żona jest na emeryturze. Mają dwie dorosłe córki. Starsza jest mężatką, mieszka z mężem i 3,5-letnim Mateuszem w Zduńskiej Woli. Zięć Marka Kolędy, Piotr Cybula, jest radnym powiatowym. Młodsza córka przebywa w Francji, w sierpniu planuje ślub. Marek Kolęda jest pasjonatem sportu.

Powiat sieradzki
Jadwiga Sobańska,burmistrz Złoczewa

Ma 53 lata. Jest dyplomowanym nauczycielem. Ukończyła studia wyższe na wydziale filologii polskiej oraz studia podyplomowe z wiedzy o kulturze. Nie należy do żadnej partii politycznej. Przed objęciem funkcji burmistrza była dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złoczewie. To jej pierwsza kadencja pracy w samorządzie. Jej pasją są podróże. Uwielbia zwłaszcza górskie wycieczki, w tym na Orlą Perć. Była już między innymi w Republice Południowej Afryki, Dubaju, Islandii i Skandynawii. Marzy o wyprawie do Tybetu. Regularnie biega i jest wegetarianką.


Powiat tomaszowski
Franciszek Szmigiel, wójt gminy Tomaszów Maz.

Ma 62 lata. Z zawodu jest inżynierem górnikiem. Skończył Politechnikę Wrocławską. Pracę zawodową zaczął w 1976 r. w Toma-szowskich Kopalniach Surowców Mineralnych Biała Góra. W samorządzie gminnym od 1990 r. Był wiceprzewodniczącym rady, jej szefem, zastępcą wójta i od tej kadencji jest wójtem. Mieszka w Smardzewicach. Jest żonaty i ma dwoje dorosłych dzieci. W młodości uprawiał sport, w szkole podstawowej strzelał z łuku, a w średniej i na studiach grał w piłkę siatkową. Z żoną lubi wędrówki po ciekawych miejscach w Polsce. We wrześniu wybiera się na Suwalszczyznę oraz Warmię i Mazury.

Powiat wieluński
Mariola Hernas,wójt Konopnicy

Funkcję pełni rok. Dokładnie w Dniu Samorządu Terytorialnego wygrała przedterminowe wybory. Wygrana bezpartyjnej kandydatki była tym trudniejsza, że przeciwnicy przykleili jej łatkę "obca". Po ukończeniu studiów ekonomicznych na Śląsku osiadła w Sosnowcu i dopiero kilka lat temu wróciła do rodzinnego Wrońska. Jako wójt postawiła na współpracę z wszystkimi środowiskami. Nie zamyka się w urzędzie. Furorę zrobiła udziałem w pokazie mody podczas finału WOŚP i tańcem brzucha na balu charytatywnym. Ma 40 lat. Jej mąż prowadzi działalność gospodarczą, a 20-letni synowie (bliźniacy) studiują we Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto