Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb ofiar niemieckich egzekucji w Lesie Lućmierskim [ZDJĘCIA]

Alicja Zboińska
Grzegorz Gałasiński
W Lesie Lućmierskim odbył się w poniedziałek pogrzeb, w trakcie którego pochowano szczątki ofiar niemieckich egzekucji z II wojny światowej.

Ponad dwa tysiące Polaków zginęło w Zgierzu i okolicach w trakcie II wojny światowej. Tylko 20 marca 1942 roku w Zgierzu rozstrzelano stu Polaków. W Lesie Lućmierskim uczczono ich pamięć. W pochówku szczątków poległych wzięli udział m.in. Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, a także reprezentanci władz regionu, Łodzi i Zgierza.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Katarzyny w Zgierzu i przeniosły się do Lasu Lućmierskiego. Wśród uczestników byli m.in. członkowie rodziny Kazimierza Sygulskiego z Wielunia, który został zamordowany przez Niemców, gdy miał 19 lat.

Był żołnierzem walki zbrojnej, uczniem liceum ogólnokształcącego w Wieluniu - mówi Włodzimierz Sygulski, który na uroczystości przybył w towarzystwie Marii Gieroń, Zofii Kaczmarek (obie z rodziny Sygulskich) oraz Zygmunta Kaczmarka.

- Wstąpił do organizacji podziemia niepodległościowego wraz z trzy lata starszym kuzynem - Feliksem Marczewskim. Zostali zadenuncjowani, przewieziono ich do Łodzi do więzienia, a następnie zostali rozstrzelani. Przyjechaliśmy tu uczcić ich pamięć.

O niemieckim ludobójstwie i lesie ludobójstwa mówił z kolei Antoni Macierewicz.

Zobacz też:70. rocznica rozstrzelania stu Polaków w Zgierzu [ZDJĘCIA]

- Zamordowani 75 lat temu to przedstawiciele polskiej elity - mówił Antoni Macierewicz. - To lekarze, jak prof. Władysław Dzierżyński, żołnierze - Wacław Górecki, wielcy przywódcy polityczni. Byli członkami polskiego narodu, polskiej elity, która została skazana na likwidację.

Antoni Macierewicz dodał, że siła naszego narodu jest niepohamowana, podobnie jak dążenie narodu do samodzielnego bytu. Las musi pozostać żywy jako świadectwo narodu polskiego.

- Naród miał nie istnieć - przypomniał minister obrony narodowej. - Rząd polski podejmuje zobowiązania: mamy istnieć, odbudować wielką i silną Rzeczpospolitą i taką też armię. O to wołają ofiary ludobójstwa.

Przy trumnie ze szczątkami zamordowanych pomodlili się duchowni różnych wyznań, a następnie trumna ze szczątkami ofiar została uroczyście złożona w ziemi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto