Przystanek PaT w Łodzi Przystanek PaT w Łodzi

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zakończyło się pięciodniowe spotkanie młodzieży w ramach VIII Przystanku PaT w Łodzi - akcji promującej życie bez uzależnień i przemocy. Uczestnikami programu są nastolatki z całej Polski, które na co dzień działają na rzecz profilaktyki rówieśniczej we własnym regionie - wsiach, miastach, szkołach.

Aktualnie działa łącznie 70 takich grup w całej Polsce. Najwięcej na Mazowszu (18) i w województwie łódzkim (Łódź - na bazie teatru Piccolo, Radomsko, Sieradz, Wojsławice oraz Piotrków Trybunalskich). Najmłodsza grupa powstała w Krośnie na Podkarpaciu.

Podczas Przystanku, który co roku odbywa się w innym mieście, młodzież uczestniczy w warsztatach artystycznych i profilaktycznych. Program obejmuje także liczne animacje, spektakle teatralne oraz koncerty, które trwają zazwyczaj do białego rana.

Scenariusze, plany filmowe i wystawiane sztuki są dziełem młodych ludzi. Jak twierdzi Grzegorz Jach, organizator akcji, teatr jest doskonałym narzędziem, które pozwala na rozmowę, ułatwia wyrażanie siebie, umożliwia młodym poruszanie trudnych tematów w formie atrakcyjnej i aktywizującej do działania. Czynny udział w warsztatach oraz wymiana doświadczeń z rówieśnikami są skuteczniejsze w profilaktyce uzależnień, a także bardziej interesujące i na dłużej zapadają młodzieży w pamięć niż ulotki czy pogadanki dorosłych.

Ważnym elementem tegorocznego Przystanku PaT, a zarazem nową inicjatywą organizatorów, były warsztaty dla łodzian. Mieszkańcy naszego miasta mieli okazję poczuć wspaniały klimat i moc pozytywnej energii, jaką emanowała młodzież w centrum dowodzenia akcją - Atlas Arenie. Kilkudziesięciu uczestników z Łodzi tańczyło hip hop z Branko Potockym, zumbę z Sylwią Waloszczyk oraz stawiało pierwsze kroki w capoierze z Ricardo Marquesem.

Każdy spróbował sił we wszystkichs stylach, do zabawy dołączyli także instruktorzy, organizatorzy i wolontariusze. Efekty można było zobaczyć podczas PaTosfery - hapenningu zorganizowanego wczoraj na ulicy Piotrkowskiej.

Żywe rytmy poniosły do tańca także obecnych urzędników i funkcjonariuszy policji. Magiczną chwilę przeżyli łodzianie pod oknami magistratu, gdzie kilkaset osób wspólnie czytało fragment "Kwiatów Polskich" Juliana Tuwima.

Oficjalne pożegnanie z Przystankiem odbyło się wczoraj wieczorem w Atlas Arenie podczas uroczystej gali finałowej. Po występie Reprezentacyjnej Orkiestry Policji z Warszawy odbyła się premiera filmowa PaTosfera Łódź 2013. Wzruszającym momentem spotkania był wspólny koncert uczestników warsztatów artystycznych. Podczas wykonania hymnu Przystanku PaT "Nie wracajmy jeszcze na ziemię" autorstwa Jarosława Chojnackiego, wiele osób nie kryło łez. Kolejny Przystanek PaT już za rok. Gdzie, dowiemy się dopiero wiosną.

Organizatorami i współorganizatorami VIII Przystanku PaT byli: Urząd Miasta Łodzi, Komenda Główna Policji, Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Politechnika Łódzka.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!