Mieszkanie dla studenta Mieszkanie dla studenta

Władze Łodzi uroczyście wręczyły klucze od mieszkań w wyremontowanych kamienicach najzdolniejszym studentom i absolwentom. (© Maciej Stanik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W Łodzi studenci szukają mieszkań. Wynajęcie kawalerki staniało w 2013 roku. Wzrosły ceny wynajmu mieszkań dwupokojowych.

W piątek w ramach programu mieszkanie dla studenta władze Łodzi wręczyły klucze dziesięciu szczęśliwcom. Otrzymali mieszkania w kamienicach wyremontowanych przez miasto. Będą płacić czynsz w wysokości 10 zł za metra. W dodatku z opcją wykupu lokalu po pięciu latach. Prezydent Zdanowska informuje, że Łódź we wrześniu rozpisze konkurs na następne 30 lokali.

Mieszkania dla studentów w wyremontowanych kamienicachPortal internetowy Domy.pl wyliczył, że w Łodzi na rynku wynajmu mieszkań koszty przypadające na jeden metr kwadratowy to 25-27 zł. W Warszawie to 41-49 zł, a Wrocławiu (29 -39 zł) i Poznaniu (27-32 zł).

Mieszkanie da studenta w kawalerce w Łodzi należy do najtańszych w kraju. Według lipcowego raportu Domy.pl student w Łodzi musi wydać przeciętnie 850 zł miesięcznie (licząc opłatę dla właściciela i czynsz dla administracji). Z dużych ośrodków akademickich taniej jest tylko w Toruniu.

Dwupokojowe mieszkanie dla studenta w Łodzi podrożało. Przed rokiem wystarczało 1180 zł (dane za portalem Szybko.pl), teraz, według portalu Domy.pl, potrzeba wyłożyć 200 zł więcej. W Łodzi za M-3 zapłacimy student zapłaci identyczną stawkę jak w Poznaniu.

Dla biedniejszych studentów alternatywą jest wynajem pokoju przy właścicielu. Koszt takiego rozwiązania spadł z 570 zł w sierpniu ubiegłego roku, do 550 zł obecnie.

Ceny pokoi w akademikach w Łodzi uzależnione są od konkretnego domu studenckiego oraz liczby współlokatorów. Pokój dwuosobowy w akademikach UŁ kosztuje średnio 320 zł, a pokój trzyosobowy 270 zł. Ceny "jedynek" wahają się między 450 a 490 zł. O miejsca w domach studenckich UŁ osoby przyjęte w tegorocznej rekrutacji, mogą ubiegać się do 22 sierpnia. Studenci PŁ mogą składać podania o miejsce w akademiku do końca miesiąca. Natomiast nowoprzyjęci studenci mają czas do 9 sierpnia.

Najłatwiej pokój w akademiku mogą otrzymać przyjęci na Uniwersytet Medyczny. Joanna Orłowska z biura rektora UM informowała, że ilość miejsc w akademikach UMed odpowiada zapotrzebowaniu. Prawie wszyscy chętni dostają miejsce w akademiku, ze szczególnym uwzględnieniem studentów pierwszego roku.

850 zł - kosztuje wynajęcie kawalerki w Łodzi (opłata dla właściciela i czynsz dla administracji)
1380 zł - kosztuje wynajęcie w Łodzi mieszkania dwupokojowego
1750 zł - kosztuje wynajęcie w Łodzi mieszkania trzypokojowego

Źródło: Mieszkanie dla studenta: drożeją 2 pokoje, kawalerki bez zmian

Dom

Komentarze (12)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

sdfkjsdfjs (gość) (vfd)

chetnie zaplace 20zl za m2 pod warunkiem zasad jak oni maja.............


a tobie jeszcze sie w du... przelewa co bys chcial czynsz za +3zl? ze miasto ci placi ze pan wielki mieszka laskawie, slawa wielka i gwiazda Lodzi?! puknij sie w leb

bezczelnosc! (gość) (Robert)

a to wynajmujesz mieszkania ktore nie sa twoja wlasnoscia? o to ciekawe!bo czynsz zostal podniesiony na niewykupione... no to fajnie sobie igrasz - ja moge tylko narzekac ze miasto ejszcze sie o tobie nie dowiedzialo ZEBY ZABRAC CI MIESZKANIE bo ludzie mieszkan nie maja ty najwidoczniesz masz kilka - w jaki sposob je masz skoro nie sa twoja wlasnoscia? to jest dobre pytanie. I JESZCZE MASZ CZELNOSC NARZEKAC ZE CI CZYNSZ PODNIESLI?! BEZCZELNOSC!!!!!!

peter (gość)

No to Łódź stanie się prawdziwym zagłębiem uczelnianym. Rok w rok studia tutaj kończy kilkanaście tysięcy osób w tym spora część Wydział Ekonomiczno - Socjologiczny. Pytanie brzmi: Po co ? Ano trza se młodość przedłużyć i zabalować. Co potem - zobaczymy. Wszak rodzina ma aspiracje by w niej znalazł się mgr. Do czego to wszystko doprowadzi ? Łódź skończy z całą pewnością jak Detroit. W najlepszym razie jako miejsce dla magazynów, hurtowni, hipermarketów i innych mało pracochłonnych dziedzin. Ale żeby tak było potrzebna jest rozwinięta infrastruktura. Stawiam zatem na ten pierwszy wariant. Pozdrawiam wszystkich.

Andrzej (gość) (zlosliwiec)

Zapamiętaj sobie "buraku" KRUS to nie ZUS zapamiętaj raz na zawsze wieśniaki nie płacą podatków! Biorą dodatki z UE i nic nie robią! Potem swoje małe słoiki wysyłają do miast i ci uczą się za nasze pieniądze. Ja płacę co miesiąc ponad 1100 zł ZUS, a "wieśniak" płaci co miesiąc 70 zł na KRUS, więc dalej twierdzisz, że z tego coś idzie na edukację? Wieśniaki omijają wszystkie podatki jak mogą, w praktyce wygląda to tak, że nie płacą w ogóle! Ziemie za darmochę dostali od państwa, każdy po kilkanaście hektarów, teraz za hektar biorą milion złotych! Rejestrują autka na wsiach i płacą o 46% mniejsze OC, a kolizje powodują w miastach, tam też użytkują swoje auta, więc tam gdzie je użytkują tam też powinni je rejestrować i tam płacić OC w miejscu nauki lub pracy. w mieście w którym się uczą czy pracują tam powinni się rozliczać ze wszystkich podatków. Robert bardzo dobrze napisał! Jestem tego samego zdania, tak jak większość ludzi z miast, w których ludzie ze wsi odbierają im prace. ludzie ze wsi powinni pracować wyłącznie na roli, do tego zostali stworzeni. Jednak robią inaczej i ziemia stoi odłogiem, a oni na nią pobierają miliony z unii, tym samym okradając uczciwych i pracowitych polaków! Wejdźcie sobie na Google maps i zobaczycie, że na 70% polach nic się nie uprawia!

zlosliwiec (gość)

"wieśniaki powinni płacić 2 razy więcej," No ty sie za to popisales prawdziwa, wielkomiejska, lodzka "kultura". Tu ci przypomne, ze za edukacje placa WSZYSCY w swoich podatkach - takze rodzice tych "wieśniakow". Nie bede ci wyjasnial, kim TY jestes - skompromitowales sie sam.

Robert (gość)

Chyba k.. mać logiczne?! Skoro mi Zdanowska podniosła czynsz o 200 zł to ja muszę go podnieść np.studentom czy innym wynajmującym, no trudno żebym dokładał. wieśniaki powinni płacić 2 razy więcej, do tego każdy uczeń spoza Łodzi powinien płacić za studia, a nie za jego edukacje płacą Łodzianie. Potem jak znajdzie pracę w Łodzi powinien obowiązkowo być zameldowany na stałe w naszym mieście i tu rozliczać się z podatków i tu też mieć zarejestrowane auto itd.. Nikt kto nie jest zameldowany na stałe w naszym mieście nie powinien tu pracować!!

prowincjonalne kołki - matołki, płacić! (gość)

będziecie mieli mniej na prze.... chlanie i ćpanie, wy ohydne wsioki

vfd (gość)

Łaska p. Prezydent jest wielka! 10zł za metr! HAHA! Po co się krępować. Może od razu zróbcie 20 ziko za te luksusowe kamienice!